یکی از اشکالاتی که به شیعیان وارد می‌کنند، کیفیت محبت آنان به اهل‌بیت علیهم السلام است. با این بیان که؛ محبت به آنان را سبب نجات از آتش جهنم می‌دانند.

سؤال:

 

یکی از اشکالاتی که به شیعیان وارد می‌کنند، کیفیت محبت آنان به اهل‌بیت علیهم السلام است. با این بیان که؛ محبت به آنان را سبب نجات از آتش جهنم می‌دانند.

 

پاسخ کارشناس محترم مرکز حقایق اسلامی

 

در پاسخ باید بیان شود که:

اولا قرآن کریم اجر رسالت و زحمات ۲۳ ساله پیامبر صلی الله علیه وآله را منحصر در محبت و مودت نسبت به اهل بیت علیهم السلام نموده و می‌فرماید «قل لا أسئلکم علیه أجرا إلا المودة في القربی[۱]» بنابراین محبت به اهل‌بیت علیهم‌السلام بر هر مسلمانی وجوب خواهد داشت و اگر این محبت ابراز نگردد اجر رسالت پرداخت نشده است.

 همانگونه که امام حسن مجتبی علیه السلام در لحظه شهادت امیرالمؤمنین علیه‌السلام فرمودند:

و إنا من أهل بيت افترض الله مودتهم على كل مسلم حيث يقول لا أسئلكم عليه أجرا إلا المودة في القربى و من يقترف حسنة نزد له فيها حسنا فاقتراف الحسنة مودتنا أهل البيت.[۲]

و همانا ما اهل بیتی هستیم که خداوند محبت آنان را بر هر مسلمانی واجب کرده است همانگونه که در قرآن فرموده است «من هيچ پاداشى از شما بر رسالتم درخواست نمی‌‏كنم جز دوست‏ داشتن نزديكانم [اهل‌بيتم‏]؛ و هر كس كار نيكى انجام دهد، بر نيكی‌اش می‌‏افزاييم؛ چرا كه خداوند آمرزنده و سپاسگزار است‏»؛ کار نیک همان مودت و محبت نسبت به ما اهل بیت علیهم السلام است.

بنابراین بر اساس آیات و روایات محبت و مودت نسبت به اهل بیت علیهم السلام از سوی خداوند واجب شده است.

ثانیا در روایات آثاری برای محبت و مودت نسبت به اهل بیت علیهم السلام مطرح شده است که یکی از این آثار نجات از عذاب و ورود به بهشت است.

مرحوم صدوق رحمه الله درباره این مطلب چنین می‌نویسند:

قال قال رسول الله صلی الله علیه وآله من رزقه الله حب الأئمة من أهل بيتي فقد أصاب خير الدنيا و الآخرة فلا يشكن أحد أنه في الجنة فإن في حب أهل بيتي عشرون [عشرين‏] خصلة عشر منها في الدنيا و عشر منها في الآخرة أما التي في الدنيا فالزهد و الحرص على العمل و الورع في الدين و الرغبة في العبادة و التوبة قبل الموت و النشاط في قيام الليل و اليأس مما في أيدي الناس و الحفظ لأمر الله و نهيه عز و جل و التاسعة بغض الدنيا و العاشرة السخاء و أما التي في الآخرة فلا ينشر له ديوان و لا ينصب له ميزان و يعطى كتابه بيمينه و يكتب له براءة من النار و يبيض وجهه و يكسى من حلل الجنة و يشفع في مائة من أهل بيته و ينظر الله عز و جل إليه بالرحمة و يتوج من تيجان الجنة و العاشرة يدخل الجنة بغير حساب فطوبى لمحبي أهل بيتي‏.[۳]

رسول خدا صلی الله علیه وآله فرمود: هر كس را كه خداوند دوستى پيشوايان از خاندان مرا نصيبش فرمود در حقيقت به خير دنيا و آخرت رسيده است پس هيچ كس ترديدى نداشته باشد كه او در بهشت است زيرا در دوستى خاندان من بيست خصلت است ده از آنها در دنيا و ده از آنها در آخرت اما خصلت‏هائى كه در دنيا است زهد است و حرص بعمل و پاک دامنى در دين و ميل به پرستش خدا و توبه پيش از مرگ و شادمانى در شب زنده دارى و نوميدى از آنچه در دست مردم است و نگهدارى احترام امر و نهى خداوند عز و جل نهم كينه دنيا دهم سخاوت.

و اما آنچه در آخرت است دفتر حسابى براى او باز نشود و ميزانى براى او بر پا نگردد و نامه او بدست راستش داده شود و فرمان بيزارى از آتش براى او نوشته شود و رويش سفيد گردد و از جامه‏هاى بهشتى بر او پوشانيده شود و در باره صد نفر از خانواده خويش شفاعتش پذيرفته گردد و خداى عز و جل با نظر رحمت به او نظر فرمايد و از تاج‏هاى بهشتى بر سرش گذاشته شود و دهم آنكه بدون حساب‏ در بهشت درآيد پس خوشا به حال دوستان خاندان من.

با توجه به مطالب یاد شده؛ محبت و مودت نسبت به اهل بیت علیهم السلام همانند محبت به خداوند است و علاوه بر اینکه وجوب آن از سوی خداوند رسیده است آثاری نیز بر آن مترتب است از جمله عاقبت بخیری و دخول در بهشت.


پی نوشت‌ها:

[۱] شوری، آیه ۲۳

[۲] مسائل علي بن جعفر و مستدركاتها: ۳۲۸

[۳] الخصال، ج‏۲، ص: ۵۱۵

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.