آیا راست است که می‌گویند ابن ملجم را آتش زدند و این که حضرت علی علیه السلام دستور به حسن معاشرت با او را دادند دروغ است؟

سؤال

 

آیا راست است که می‌گویند ابن ملجم را آتش زدند و این که حضرت علی علیه السلام دستور به حسن معاشرت با او را دادند دروغ است؟

 

پاسخ کارشناس محترم مرکز حقایق اسلامی

 

باید گفته شود کسی که در تاریخ و حدیث مطالعه داشته باشد به وضوح در می‌یابد که ادعای آتش زدن ابن ملجم ادعایی دروغ و واهی است، بلکه بر خلاف آن وجود مقدس امیرالمؤمنین علیه‌السلام حتی در این شرایط که قاتلشان تحت اختیار کامل بود ، اما دستور به مدارا و قصاصِ برابر و عادلانه فرمودند و  عزت و مقام و کمالات انسانی خویش  را به همگان نشان  دادند.

برای نمونه به دو روایت از منابع شیعی و یک روایت از منابع عامه   توجه بفرمائید:

۱ . امیرالمؤمنین علیه‌السلام زمانیکه توسط ابن ملجم ضربت خوردند دستور فرمودند:

ابن ملجم را زندانی کرده و با او مدارا کنید. اگر من خودم زنده ماندم تصمیم گیری درباره او بر عهده خودم است که اگر بخواهم قصاص کنم و اگر بخواهم او را ببخشم اما اگر از دنیا رفتم تصمیم با شما است ولی اگر قصد کردید او را قصاص نمائید به هیچ وجه او را مثله ننمائید.

(وسائل الشیعه ج۲۹ ص۱۲۷)

۲ . امیرالمؤمنین علیه‌السلام در وصایای آخرین خود خطاب به فرزندشان امام مجتبی علیه‌السلام درباره ابن ملجم فرمودند:

« فرزندم فقط یک ضربه به او بزن در برابر ضربه ای که به من زد و از این تعدی نکن و فراتر نرو»

(الکافی ، چاپ  دارالإسلامیة ، ج۱ ص۳۰۰)

۳ . طبری از علمای اهل‌سنت هم در کتاب تاریخ خود (ج ۵ ص ۱۴۸) از قول امیرالمؤمنین علیه‌السلام خطاب به فرزندشان نقل کرده که:

انظر يا حسن، ان انامت من ضربته هَذِهِ ‌فاضربه ‌ضربة ‌بضربة، وَلا تمثل فانى سمعت رسول الله صلی الله علیه وآله: يقول: إياكم والمثلة!

«ای حسن اگر من از ضربتی که ابن ملجم به من زد از دنیا رفتم پس تو هم فقط یک ضربه به او بزن و او را مثله نکن زیرا که پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله از مثله کردن نهی فرمودند»

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.