عنوان ناصبی به چه کسی داده می‌شود؟ آیا می‌توان گفت؛ وهابیان ناصبی هستند؟ و اگر ناصبی هستند چرا در کتاب‌های آنان دشنام بر اهل‌بیت علیهم السلام نیست؟

سؤال:

 

عنوان ناصبی به چه کسی داده می‌شود؟ آیا می‌توان گفت؛ وهابیان ناصبی هستند؟ و اگر ناصبی هستند چرا در کتاب‌های آنان دشنام بر اهل‌بیت علیهم السلام نیست؟

 

پاسخ کارشناس محترم مرکز حقایق اسلامی

 

بسمه تعالی

السلام علیکم

اهل‌بیت علیهم السلام تعریف ناصبی را برای شیعیان بیان کرده‌اند که در روایات رسیده از این بزرگواران، به مبغضین شیعیان عنوان ناصبی داده شده است. چنان‌که امام صادق علیه السلام فرمودند:

ليس الناصب من نصب لنا أهل البيت لأنك لا تجد أحدا يقول أنا أبغض محمدا و آل محمد و لكن الناصب من نصب لكم و هو يعلم أنكم تتوالونا و تتبرءون من أعدائنا.[۱]

ناصبى (دشمن اهل‌بيت عليهم السلام) كسى نيست كه فقط با ما آل محمد عداوت و دشمنى داشته باشد، زيرا كسى را پيدا نمی‌كنى كه (جرأت به خرج دهد و) بگويد من نسبت به محمد و آل محمد بغض و كينه دارم، بلكه ناصبى آن كسى است كه با شما دشمنى كند، در حالى كه می‌داند شما ما را دوست داريد و از دشمنانمان بيزارى می‌جوييد.

و باید توجه داشت موارد بغض و کینه نسبت به شیعیان در منابع سلفیه و وهابیت از جمله کتاب‌های ابن‌تیمیه که منشأ فکری آن‌هاست، یافت می‌شود.

با بررسی کتاب‌های ابن‌تیمیه به مواردی دست میابیم که مصداق بغض نسبت به شیعیان است:

وأما من يأتي إلى قبر نبي أو صالح أو من يعتقد فيه أنه قبر نبي أو رجل صالح وليس كذلك ويسأله ‌ويستنجده …  فهذا شرك صريح يجب أن يستتاب صاحبه فإن تاب وإلا قتل[۲]

کسی که نزد قبر نبی یا شخص صالحی برود و یا قبر کسی که معتقد است در آن قبر نبی یا مرد صالحی مدفون است در حالی که در آن قبر چنین اشخاصی وجود ندارد و از آنان حاجت خود را بخواهد … پس این کار او شرک صریح است و واجب است که توبه کند و اگر توبه نکرد باید کشته شود!

بنابراین ابن تیمیه با صادر کردن حکم قتل شیعیان بغض و کینه خود را ثابت کرده است و از طرف دیگر وهابیت نیز با استناد به کلام ابن تیمیه به صورت علنی نسبت به شیعیان عناد و دشمنی می‌ورزند.

 

پی‌نوشت:

[۱]   صفات الشيعة: ۹

[۲] مجموع الفتاوى: ۲۷/ ۷۲

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.