چرا در تاریخ به عایشه اُم المؤمنین گفته می‌شود، در حالی که در از بسیاری موارد، توسط او مقام روحانی و معنوی مادر مؤمنین بودن تضعیف شده است؟

سوال:

چرا در تاریخ به عایشه اُم المؤمنین گفته می‌شود، در حالی که در بسیاری از موارد، توسط او مقام روحانی و معنوی مادر مؤمنین بودن تضعیف شده است؟ چرا اینگونه است درحالی که دیگر زنان پیامبر مانند حضرت خدیجه و ام سلمة سلام الله علیهما بالاتر و برتر بودند، چرا بر ایشان اُم المؤمنین نمی‌گویند؟

پاسخ کارشناس محترم مرکز حقایق اسلامی

بسمه تعالی
سلام علیکم

متاسفانه بعد پیامبر صلی الله علیه و آله افرادی که حق امیرالمومنین علیه السلام را غصب کردند از شخصیت هایی برای تثبیت جایگاه خود به عنوان شاخص در جامعه استفاده کردند تا از این طریق بتوانند مردم را به سمت اهداف خود سوق بدهند و حتی در این راستا، روایاتی در فضیلت آنها جعل کردند و از آن طرف شخصیت هایی که مانع این هدف بوده یا هستند را کنار گذاشتند؛ لذا در تاریخ می بینیم از میان همسران پیامبر صلی الله علیه و آله فقط دختر خلیفه اول که از حامیان حکومت می‌باشد، دارای جایگاهی بالا می شود و بانوانی مثل حضرت خدیجه و ام سلمه سلام الله علیهما که پیامبر صلی الله علیه و آله به بهشتی بودن آنها بشارت داده است دارای چنین جایگاهی نمی باشند.
علامه حلی به این حقیقت غیر قابل انکار اشاره کرده و می‌گوید:
و كيف أطاعها على ذلك عشرات الألوف من المسلمين، و ساعدوها على حرب أميرالمؤمنين عليه السّلام، و لم ينصر أحد منهم بنت رسول اللّه صلّى اللّه عليه و آله و سلّم لمّا طلبت حقّها من أبي بكر، و لا شخص واحد بكلمة واحدة.
و سمّوها أمّ المؤمنين و لم يسمّوا غيرها بذلك.
و لم يسمّوا أخاها محمّد بن أبي بكر- مع عظم شأنه و قرب منزلته من أبيه و من أخته عائشة أمّ المؤمنين- خال المؤمنين و سمّوا معاوية بن أبي سفيان خال المؤمنين.
چگونه ده ها هزار نفر از مسلمین از عایشه اطاعت می کنند و او را در جنگ بر علیه امیرالمؤمینن علیه السلام کمک کردند در حالی که هیچ کس از آنان دختر رسول خدا صلی الله علیه و آله را زمانی که نیازمند کمک برای احقاق حق خود از ابوبکر بود، کمک نکرد با وجود این؛ به عایشه ام المؤمنین می گویند و برادرش محمد بن ابی بکر را با وجود مقام والایش نسبت به پدرش و خواهرش، خال المؤمنین نمی گویند و معاویه را خال المؤمنین نامیدند.
پس همانطور که بیان کردیم میزان در این مساله، موضع گیری اشخاص در حمایت از غاصبین خلافت یا امیرالمومنین علیه السلام می‌باشد که هر کس از گروه اول باشد دارای جایگاه اجتماعی و هر کس از گروه دوم باشد، طرد می‌شود.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.