مرکز حقایق اسلامی

 

ابعاد شخصیتی علامه امینی رحمه الله در کلام حضرت آیت الله سید علی حسینی میلانی (دامت برکاته)

 

راجع به علامه امینی از جهات مختلفی باید بحث شود و از جهات عدیده ای مورد بررسی قرار بگیرد.

زندگانی ایشان بایستی کاملا روشن شود تا درس عبرتی برای همه محققین و مخصوصا برای طلاب عزیز در حوزه‌های علمیه باشد.

 

اما آنچه که من می‌خواهم بیان کنم دو مطلب است:

مطلب اول عبارت است از ارادتی که ایشان به ساحت مقدس امیرالمؤمنین و ولایت حضرت امیر سلام الله علیه داشتند. به تعبیر بنده ایشان دارای سوزی بودند که این کمتر در بین ما پیدا می‌شود.

یک سوزی در باطنشان برای امیرالمؤمنین و مظلومیت حضرت و غربت حضرت بود و این سوز در گفتار، نوشتار و رفتار ایشان منعکس بود.

بنده یادم هست زمانی که ایشان به حرم حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام مشرف می‌شدند، طرف بالاسر می‌ایستادند. زیارت جامعه را از حفظ می‌خواندند و صدای رسایی داشتند. جوری باحال ایشان زیارت می‌خواندند که منقلب می‌شدند و اشکشان جاری می‌شد و همه زائرین در آنجا متوجه ایشان می‌شدند.

همه حرکات و فعالیت‌های ایشان در نجف اشرف استثنایی بود. که تمام اوقات و افکار و نیروهای ایشان صرف امر امیرالمؤمنین علیه السلام می‌شد.

 

مطلب دوم اینکه ایشان سه کار کردند، یکی مؤلفات ایشان هست که از ایشان باقی مانده و عمدتا کتاب الغدیر است و کار دوم سخنرانی‌های ایشان هست که نوارهای بخشی از سخنرانی‌های ایشان موجود است و کار سوم ایشان تأسیس کتابخانه امیرالمؤمنین علیه السلام هست، که این کتابخانه الان موجود هست و قابل استفاده.

ما باید از زندگانی بزرگان درس بگیریم، برای ما زندگانی بزرگان بایستی عبرت باشد. از این ها کیفیت تشرف به حرم مطهر را یاد بگیریم. کیفیت زیارت را و در حرم چگونه باشیم.

خود فرهنگ زیارت و ادب حضور در خدمت مقام عصمت، این باید مورد بحث و تحقیق قرار بگیرد و مردم را به این ترتیب پرورش دهیم که البته سیره بزرگان ما درس عبرت و مستند خوبی خواهد شد برای تحقیق در این مسئله.

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *